It is currently 17 Sep 2014, 22:34

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: Inmatriculare masina romaneasca in Spania
PostPosted: 17 Oct 2010, 09:17 

Car: Pejos, 2x2 turbo
Salutare,

A incercat/reusit cineva sa inmatriculeze o masina in Spania? De pe numere romanesti pe numere spaniole? M-ar interesa in primul rand sa vad experienta practica a cuiva. De cautat pe Google ma pricep si eu. Sunt curios cum s-a rezolvat cu actele, cu inspectia tehnica si toate celelalte.

Pentru detalii, iata care e situatia in care ma aflu.

La inceputul lunii octombrie am ajuns in Spania cu o oferta de loc de munca. Vreau sa imi aduc si sotia si masina aici in decembrie. Din momentul asta insa, incepe ceata.

Din multe cautari pe Google am aflat ca, fiind deja inregistrat in sistem (NIE + Securitate Sociala) sunt considerat rezident din punct de vedere fiscal. Ca atare, nu am voie sa conduc masina cu numere straine. Am voie sa merg numai de la granita pana la locul de rezidenta. Atat. In 30 de zile trebuie sa imi inmatriculez masina pe numere spaniole.

In primul rand, ca sa nu platesc TVA, trebuie sa dovedesc ca a fost platita anterior. Eu am luat masina de la o persoana particulara din Italia, in 2007. In Romania, am platit numai taxa de prima inmatriculare si celelalte mici taxe necesare pentru finalizarea procedurilor. Nu tin minte sa fi fost vreo mentiune de TVA pe undeva.

Ar urma apoi o taxa locala, calculata sub forma de procent din valoarea actuala a masinii (ceva gen valoarea initiala de piata din care se fac deduceri pentru anii de vechime). Avand un motor de 2400 cmc, se pare ca procentul in cazul meu e 12%.

Apoi trebuie facuta inspectia tehnica (ITV) - iarasi o posibila gaura neagra in materie de costuri. I-am schimbat foarte recent distributia + revizia normala (ulei + fluide + filtre). Emotiile sunt la capitolul emisii si suspensie (datorita drumurilor minunate din tara). Din ce am auzit, se pare ca te poate costa binisor sa iti faci reparatii aici.

Dupa ce ai trecut de ITV, urmeaza o lista lunga de documente care trebuie sa fie pregatite pentru inmatriculare. Totul culminand cu sofatul pe drumuri spaniole la bordul Alfei personale.

Cum spuneam si la inceput, as aprecia foarte mult sa aflu despre experientele practice ale altor membri in situatii asemanatoare. Multumesc anticipat si sa auzim numai de bine.

Profile  

Post subject: Re: Inmatriculare masina romaneasca in Spania
PostPosted: 17 Oct 2010, 10:14 
Fondator
Fondator

Car: Spider V6
Daca esti pe termen lung acolo, si se pare ca vei fi, poate ar fi mai rational sa o vinzi pur si simplu pe asta de aici si sa cumperi alta acolo.

Profile  

PostPosted: 17 Oct 2010, 10:28 

marius wrote:
Daca esti pe termen lung acolo, si se pare ca vei fi, poate ar fi mai rational sa o vinzi pur si simplu pe asta de aici si sa cumperi alta acolo.

M-am gandit si la varianta asta, dar as prefera sa fie ultima la care sa recurg. Am investit deja mult in masina asta - 5200 euro taxa de inmatriculare :censored: :bash: pe care nu mai pot sa o recuperez, pentru ca au trecut deja mai mult de trei ani. Avocata cu care am vorbit mi-a spus ca in primavara s-ar fi putut recupera integral. Atat ca n-am stiut.

Apoi valoarea de piata la o Alfa 166 din '99 e destul de scazuta, mai ales ca sunt la limita inferioara a dotarilor. Si ar fi pacat sa ajunga pe mana unui toparlan care sa nu o aprecieze. Poate doar daca vreun membru al clubului ar fi interesat. In cazul asta, putem discuta separat istoricul, situatia tehnica si pret.

Profile  

PostPosted: 17 Oct 2010, 12:14 

Hola! :D

Nu cred ca gasesti pe forum pe cineva care a trecut prin situatia ta.De aceea iti recomand sa te duci la o "gestoria/e" unde o sa iti explice cei de acolo cum sta treaba. defapt ei se pot ocupa de tot ..iar tu nu vei fi nevoit sa umblii incoace si incolo dupa acte.

ps: in ce oras esti?

Image

Profile  

PostPosted: 17 Oct 2010, 15:38 

Xdye wrote:
Hola! :D

Nu cred ca gasesti pe forum pe cineva care a trecut prin situatia ta.De aceea iti recomand sa te duci la o "gestoria/e" unde o sa iti explice cei de acolo cum sta treaba. defapt ei se pot ocupa de tot ..iar tu nu vei fi nevoit sa umblii incoace si incolo dupa acte.

ps: in ce oras esti?

Barcelona

Profile  

PostPosted: 17 Oct 2010, 19:31 

Perfect. Daca te duci la un gestor o sa afli cum se procedeaza ..aici pe forum din pacate nu prea stim.SAlut

Image

Profile  

PostPosted: 17 Oct 2010, 19:56 

Ar fi foarte ok daca ai putea sa faci rost de un contract de vanzare cumparare din care sa reiasa ca tu ai cumparat masina cu un pret foarte mic. Asta am retinut din ceea ce mi-a zis un var de treaba cu inmatriculatul masinilor in spania. El ducea masini in spania din germania.

Profile  

PostPosted: 17 Oct 2010, 20:09 

adisoru wrote:
Ar fi foarte ok daca ai putea sa faci rost de un contract de vanzare cumparare din care sa reiasa ca tu ai cumparat masina cu un pret foarte mic. Asta am retinut din ceea ce mi-a zis un var de treaba cu inmatriculatul masinilor in spania. El ducea masini in spania din germania.

Eu am dat 4500euro pe ea in Italia. Cred ca asta e si suma inscrisa pe contractul de vanzare-cumparare. Saptamana asta astept sa primesc toate actele scanate din tara si o sa pot discuta cu un gestor in cunostinta de cauza.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]