It is currently 19 Nov 2017, 09:51

All times are UTC+03:00

Post new topic  Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
PostPosted: 14 Nov 2017, 07:56 

Car: Alfa Romeo 159 SW
Salutare tuturor! Redeschid topicul pe problema apei in habitaclu la AR 159 SW caci din nefericire, ma confrunt cu aceasta pb pe toata partea stg a masinii (fata,spate). Initial, ca tot omul, am mers pe premiza ca ar putea fi vb despre vreun cheder...nooo, ar fi fost prea frumos...si uite'asa am ajuns de-am desfacut aproape toata masina in cautarea problemei.
Bun! Ce s-a verificat?
- chedere- TOATE chederele de la portiere, mai ales cele mici de sub fetele de usi unde sunt si niste gaurele de scurgere a apei ce poate intra in usa...dupa curatare, nimic...apa tot era
- dat jos mocheta, scos apa, cautat gurile de scurgere din caroserie. Acum: eu am dat jos rasina care acoperea gura de scurgere a apei de la pasager stg spate. Intial avea o pelicula de plastic ce proteja mocheta de umuditate insa la mine nu mai era si-nplus rasina aia era plina de apa...deci adio
- am cautat posibile infiltrari de la clima, sau cva de genul...nimic
- am scos dopurile de la prag si am curatat toate gurile de scurgere...nimic
- dat jos roata stg fata, scos carenaj de plastic plus stergatoarele de parbriz si grila lor...aici, gura de scurgere de sub grila era putin infundata, insa dupa curatare, tot intra apa...deci? nimic
Parerea mea e ca apa intra din cauza sudurilor de caroserie...nu stiu. Deocamdata las bine sa se usuce peste tot apoi o sa incep sa aplic silicon la toate imbinarile de caroserie din interior si mai vedem. Voi ce parere aveti? S-a mai lovit cineva de problema asta? Multumesc

PostPosted: 14 Nov 2017, 10:14 

Car: 156GTA/159 2.4 TI
Trebuie reetansata tabla de pe usi, cea care tine boxa, macara etc

Sent from my iPhone using Tapatalk

------------------------------
Alfa Romeo 156 GTA 3.2 v6 24v
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm 20v TI
Summer and now and then: Alfa Romeo MiTo 1.4TB QV / Giulietta 1.4TB TCT
ex:Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20v
ex:Alfa Romeo 159 2.4 JTDm 20v
ex:Alfa Romeo 159 2.4 JTDm 20v TI
ex:Alfa Romeo 156 2.4 mJTD 20v TI
ex:Alfa Romeo 166 2.4 mJTD 20v Sportronic
ex:Alfa Romeo 166 2.4 JTD 10v

PostPosted: 15 Nov 2017, 13:54 

Car: Alfa Romeo 159 SW
Merci de idee Tzzivii , dar nu era de acolo :( Era vb de fapt despre parbriz,care, in partea de jos sub masca de la stergatoare, nu mai e etans...nu mai are acel lipici, iar apa ce venea, se scurgea de p parbriz, pe stalpul interior stg, pana la imbinarea cu pragul, apoi in masina. O sa incerc in zilele ce urmeaza sa adaug ceva poze, poate cineva are la fel pb cu apa in masina si pot servi ca titlu de informare :wink:

Post new topic  Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC+03:00