It is currently 18 Oct 2019, 17:10

All times are UTC+03:00

Post new topic  Reply to topic  [ 195 posts ]  Go to page Previous 14 5 6 7 8 Next
Author Message
 Post subject: Re: Vreau Mito?
PostPosted: 06 Jan 2015, 16:32 

20 mii eur pentru o masina veche de 5 ani. Aia da alternativa :coolspeak:

PostPosted: 06 Jan 2015, 17:30 

Abia acum am vazut postarea lui dand. Eu consider un mit partea cu costuri mai mici de intretinere. Aici revizia are pret fix indiferent de motor, cel putin la Mito, schimbul de ulei e fix 450€ indiferent de motorizare. Apoi, diferenta de pret intre 1l de diesel si 1l de benzina e de 30 de centi per litru. Daca acum cu 159 merg pana la Paris si inapoi cu 100€ pentru motorina, cu un Mito QV ma costa 150€. Asta e un drum pe care il fac des, cel putin o data la doua luni. Cu cat e mai mare distanta, cu atat e pierderea mai mare.

Repet, nu contest motorizarea, dar nu ma avantajeaza deloc. De ce as lua un Mito pe benzina care ar merge mai rau decat ce am acum, m-ar costa mai mult orice drum si nu ar avea decat avantajul de masina noua? A zis bine dand unele lucruri si ma voi gandi serios la asta.

Attachments:
image.jpg
image.jpg [ 131.65 KiB | Viewed 1836 times ]

PostPosted: 06 Jan 2015, 18:16 

Car: GTV/Spider916
Normal ca ai vazut greu postarea lui dand, la cat offtopic si non-informatie e pe aici, risti sa pierzi posturile cu adevarat interesante...

Alfa Romeo GTV 916 2.0TS
ex: Alfa Romeo MiTo 1.4TB
ex: Alfa Romeo Spider 939 2.4JTDm
ex: Alfa Romeo Brera 2.4JTDm
ex: Alfa Romeo Spider 916 2.0TS
ex: Alfa Romeo GT 1.9mJTD
ex: Alfa Romeo 147 1.6TS

PostPosted: 06 Jan 2015, 19:48 

Car: Alfa Romeo 147
450euro un schimb de ulei, wtf? Cat costa ora de manopera? sau mai bine spus cat costa uleiul si filtrele? ca banuiesc ca nu este mai mult de 100 euro / ora manopera.

De asemenea, 2.4-le tau consuma ±8% extraurban si probabil ±13% urban... un mito QV ar avea accelasi consum, daca nu chiar mai mic cu 1%.

Tu stii mai bine, insa personal masina pe benzina mi se pare mai usor de intretinut. Iti ofer 3 argumente pentru care eu as alege o motorizare pe benzina in detrimentul uneia diesel:

1. este mult mai silentioasa si nu incepe sa faca ca tractorul mai mult sau mai putin dupa 50k-100k km, cum de altfel se intampla la orice diesel
2. iarna motorul se incalzeste la jumatate din timpul cat ar dura la un motor diesel
3. placerea condusului, sunetul motorului si plaja mare de turatie. Senzatie care nu o poti obtine cu un diesel, oricare ar fi el.

Spune-mi te rog care sunt motivele pentru care ai vrea diesel? ca, consuma cu 1% mai putin?

Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR

PostPosted: 06 Jan 2015, 19:56 

Din ce am citit atat pe forum aici dar si pe cele straine, consumul lui MiTo benzina la o viteza de croaziera de 130-140 e undeva pe la 10%, poate chiar mai mult. Asta in timp ce 2.4 de pe 159 imi ia in cele mai dificile conditii 7.5, de regula sunt pe la 7.1-7.2. Mai pun la socoteala si diferenta de pret intre diesel si benzina si ajung la concluzia ca nu vreau benzina.

Nu sunt de acord ca benzina e mai silentioasa, cel putin la vitezele mentionate de mine nu este asa. In rest nu te contrazic cu celelalte puncte pe care le-ai enumerat. Nu stiu pretul pe ora al manoperei si al pieselor pentru revizie, iti spun doar cat mi s-a spus ca ma costa o revizie la care se schimba uleiul si filtrele cat timp masina e in garantie.

PostPosted: 06 Jan 2015, 20:04 

Da, mi se pare exagerat de mult... adica daca faci 2 revizii / an, asta inseamna 1000 euro, daca masina are garantie 5ani, ar insemna minim 5000 euro, adica cam 25% din pretul de achizitie.

Despre consum nu stiu sa-ti spun nimic... nici macar nu stiu daca motorul pus pe mito QV este accelasi motor care este si pe giulietta. Daca ar fi asa, domn presedinte piciorus ar putea spune niste cifre... nu de alta dar are talpa grea :) De asemenea stiu ca ege are 1.4 / 135cp si de asemenea a afirmat ca, consumul ar fi in jurul a 9% extraurban, ceea ce mi sa parut mult pentru un motor de generatie noua pus pe o caroserie de 1T ... Adica 1.6ts care este motor destul de vechi, consuma extraurban la 130-140kmh ±8% ... ma asteptam ca producatorul sa mai progreseze cu tehnologia odata cu trecerea anilor.

PostPosted: 06 Jan 2015, 20:10 

Car: 156
pai afr ul nu se modifica, la atata aer atata benzina, mai castigi ceva pe optimizari regimuri tranzitorii dar motorul nu merge pe aer, tehnologia nu o sa scada consumul semnificativ pentru ca nu are cum fizic, la drum lung dacea noua in 85 consuma 7% mers cu 95-100 la ora deci cam asta e.

si eu zic ca mito 1.4 MA benzina consuma cam la fel cu 2.4 diesel in oras, dar afara 2.4 poate consuma mai putin, mai exista si 1.4 ala mai mic ca si putere care consuma putin.

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!

PostPosted: 06 Jan 2015, 20:27 

am testat recent un 2.0jtdm pe 159... daca tii geamul inchis nu se aude nimic, doar simti o mica vibratie specifica motorului... daca deschizi geamul, tot tractor e...

In acceptiunea mea, alfa romeo ar trebuii sa fie o masina cu un design sportiv cu motorizare pe benzina...

Producatorul cu ultimele cu modele scoase... mi se pare ca incearca sa faca doar masini de oras sa te misti din punctul A in B... nu mai vad unde este acea inima sportiva... te mai face sa ranjesti ca prostu doar mito QV si giulietta QV... seria precedenta 147/156/GT si 159/Brera te facea sa ranjesti chiar si in varianta cea mai cheala...

PostPosted: 06 Jan 2015, 22:10 

Car: AR MiTo 1.4 TB 155
Hai sa ma bag si eu in seama in topicul asta ca toată lumea are o părere. MiTo 1.4 tb 155 nu trece de 8 litri in exterior la viteza constanta de 130. In oraș consuma mai puțin decât 1.9 jtd pe 159 adică între 10 si 11 litri. Omul a zis clar ca vrea diesel, deci orice argument pro sau contra este oarecum irelevant. Eu clar as alege benzina, dar fiecare are nevoi diferite. MiTo mi se pare suficient ca spațiu pentru doua persoane indiferent unde au de gând sa călătorească. Iar 4 persoane intra împreuna cu bagajele pentru un Weekend prelungit, doar ca cei din spate nu stau foarte comod, dar pentru un drum de 3-4 ore e ok. Din câte am înțeles tu ai nevoie de o masina de autostrada in care stai mai mult singur. In principiu aceste mașini sunt GT-uri, dar Alfa nu mai are de mult așa ceva in oferta, așa ca MiTo e cel mai bun la așa ceva in oferta actuala, având avantajul ca prin oraș e agil si micuț.

Sent from my iPhone using Tapatalk

PostPosted: 06 Jan 2015, 22:20 

Car: No Alfa :(
Tudy , vrei Mito :) . Mie mi se pare o alegere foarte tare . Imi place mult cum arata iar plasticele sau locul din spate nu ma intereseaza . Diesel e alegerea ta , asa sa fie . Eu sunt pentru Mito . O sa vrei alta masina peste cativa ani , o sa fim aici sa ne dam cu parerea . Pana atunci , fa-ti placerea si bucura-te de masina pe care o alegi .
Bafta sa iti gasesti una misto .

Si vezi ca inca ai un bax de bere la mine de la CM :) .

PostPosted: 07 Jan 2015, 02:15 

Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
tudyniuz Quote:
Abia acum am vazut postarea lui dand. Eu consider un mit partea cu costuri mai mici de intretinere.
M-am exprimat eu gresit, era vorba de costuri totale, pretul de vanzare la un Diesel e mai mare, la MiTo parca era in jur de 2.000 de pounds nu stiu cat e in Olanda. La vecinii tai de la est asta cu cost vergleich e sport national arunca un ochi pe site-urile de profil nici o natie nu e mai cu ochiul pe costuri decat germanii:).
De asemenea nu ma intelege gresit, eu mi-as fi luat MiTo de anul trecut - used insa si albastru:), sau nou insa numai daca ar fi scazut la sub 10k GBP. Benzinar desigur, eu am idei fixe in domeniul asta si nu ma vad cumparand vreodata electric sau diesel, daca benzina devine rara nu-i bai, am descoperit recent ca pot trai si fara masina:) dar apreciez ca un Diesel poate fi o alegere serioasa (altfel nu ar fi atatea pe sosele). Revenind, daca esti 'croit' pe MiTo (de altfel o masina care in clasa ei eu consider ca e doar la concurenta cu DS3) eu ti-as recomanda sa mai astepti putin, daca se retrage in 2015 atunci clar poti lua unul nou la pretul unuia 'used'. Problemele unei masini in ultimul an de productie sunt legate mai degraba de furnizori, e o intelegere tacita ca producatorul permite ca unele chestii electrice sa fie inca netestate total sau la polul opus, deja depasite dar de care vendorul vrea sa scape. In afara de chestiile electrice insa restul vine tot in batchurile obisnuite si nu se admite nici o deviere de la full traceability in ceea ce priveste pistoanele, franele etc.

PostPosted: 10 Jan 2015, 17:42 

Car: Giulia Veloce/Brera
cred ca e fan omu :) https://www.youtube.com/watch?v=xML_29hdl9M

Am avut:
1. GT 1.9 JTDM http://www.alfaclub.ro/forum/viewtopic.php?f=18&t=25735
2. Giulietta 1.4 Mair 170 CP http://www.alfaclub.ro/forum/viewtopic.php?f=63&t=23381
3. Giulietta QV http://alfaclub.ro/forum/viewtopic.php?f=63&t=24393
4. 159 TBi ti 250 CP http://alfaclub.ro/forum/viewtopic.php?f=23&t=22223
5. Giulietta 1.4 Mair 170 CP http://alfaclub.ro/forum/viewtopic.php?f=63&t=22292
6. 159 2.4 JTDM 200 CP
7. 159 TBi 200 CP

Auto Rulate Leasing
http://www.alfaclub.ro/forum/viewtopic.php?f=46&t=22421

PostPosted: 11 Jan 2015, 00:10 

Car: BMW e36 320i
Salut,

Acum cateva luni am decis si eu sa cumpar o masina mica, cu doua portiere, diesel, avand in mare aceleasi cerinte ca si ale tale Tudy. Dupa ce am condus Polo, fiesta si Mito, toate din 2009 si toate cu motorizari 1.6 diesel, am decis sa aleg Mito. Recunosc ca decizia a fost luata din considerente mai putin practice, cantarind mai mult designul, exclusivitatea si superioritatea sportiva ale lui Mito fata de modelele concurente incercate de mine.

Luand in calcul cerintele mele, pot sa zic ca sunt multumit de achizitie. Motorul este foarte echilibrat pentru platforma si si greutatea lui Mito. Sunt extrem de multumit de performantele masinii, dar aici parerea mea s-ar putea sa nu fie intru totul pertinenta din moment ce motorul a fost chipuit de Iluzoriu, eu nereusind sa conduc o Mito 1.6 stock. Am fost impresionat de livrarea cuplului la ture joase si pot subscrie cu ce s-a scris inaintea mea despre depasiri, si anume ca se pot efectua fara mari dificultati aproape in orice treapta a vitezei si in turatii relativ joase. Totodata, uitandu-ma pe site-uri, forumuri si youtube, pot declara ca cifrele oficiale declarate sunt putin conservatoare, fiind destul de numerosi cei care pretind si demonstreaza ca ating suta in 9 secunde cu 1.6 stock spre exemplu (e posibil ca cifrele declarate sa fie obtinute in modul N si cu cauciucuri de 195).

Pe partea de suspensie si confort parerile au fost aproape unanime, pareri cu care sunt iar de acord. E pur si simplu dureros sa treci prin gropi cu Mito, cel putin cu cauciucuri 45 r17. Acest criteriu a fost mai putin important pentru mine la achizitie. Dar suspensia dura vine si cu beneficiul de a simti masina foarte stabila in viraje tinand cont de clasa ei. Singurul lucru care mi s-ar putea parea mai deranjant ar fi faptul ca masina pare incapabila sa se aseze la viteze de croaziera si fiecare mica imperfectiune din asfalt se resimte destul de bine la drumurile lungi. Se poate aduce o mica imbunatatire ruland cu presiunea din anvelope putin sub cea recomandata de producator. Stiu ca pot fi multe de dezbatut aici, cu privire la consum, uzura, distanta de franare, etc., dar 0.2 bari n-ar trebui sa influenteze negativ foarte mult si la bmw-ul meu pare sa faca minuni pe partea de confort.

Cu privire la directia electrica pot zice iar ca mi se pare ca-ti ia mare parte din experienta condusului. Cu atat mai mult cu cat defectarea coloanei de directie e o problema des intalnita pe platforma asta, experienta prin care trec si eu acum si care e destul de costisitoare ( in jurul a 3000 ron).

Iti doresc sa conduci o 1.6 personal, sa ne spui cum a fost, si sper ca feedbackul meu te-a ajutat intr-o mica masura. Bafta!

PostPosted: 11 Jan 2015, 00:29 

Car: GTV/Spider916
Fac foarte des Bucuresti-Constanta pe A2 cu viteze de croaziera de nepostat aici si n-am simtit niciodata ca nu se aseaza bine...mai dureroase imi par orice linie de tramvai sau canalizare in Bucuresti

Sent from my Alfa Romeo

Alfa Romeo GTV 916 2.0TS
ex: Alfa Romeo MiTo 1.4TB
ex: Alfa Romeo Spider 939 2.4JTDm
ex: Alfa Romeo Brera 2.4JTDm
ex: Alfa Romeo Spider 916 2.0TS
ex: Alfa Romeo GT 1.9mJTD
ex: Alfa Romeo 147 1.6TS

PostPosted: 11 Jan 2015, 14:09 

Man, mergi pe masina noua. Mai ales ca zici ca bugetul nu ar fi o problema majora.
Parerea mea este ca atata timp cat buget exista, o masina noua merita fiecare banut.
Devalorizarea este consecinta utilizarii masinii. Deci in fapt nu pierzi bani, ii folosesti. Ii folosesti pentru confortul, placerea si nevoile tale.
Cam asta ar fi recomandarea mea: masina noua indiferent de model sau marca. Si daca o fi sa fie Mito, si mai bine.

PS: am scris acest post cand inca nu citisem tot topicul.

PostPosted: 11 Jan 2015, 15:41 

Tortillaboy Quote:
Salut,

Acum cateva luni am decis si eu sa cumpar o masina mica, cu doua portiere, diesel, avand in mare aceleasi cerinte ca si ale tale Tudy. Dupa ce am condus Polo, fiesta si Mito, toate din 2009 si toate cu motorizari 1.6 diesel, am decis sa aleg Mito. Recunosc ca decizia a fost luata din considerente mai putin practice, cantarind mai mult designul, exclusivitatea si superioritatea sportiva ale lui Mito fata de modelele concurente incercate de mine.

Luand in calcul cerintele mele, pot sa zic ca sunt multumit de achizitie. Motorul este foarte echilibrat pentru platforma si si greutatea lui Mito. Sunt extrem de multumit de performantele masinii, dar aici parerea mea s-ar putea sa nu fie intru totul pertinenta din moment ce motorul a fost chipuit de Iluzoriu, eu nereusind sa conduc o Mito 1.6 stock. Am fost impresionat de livrarea cuplului la ture joase si pot subscrie cu ce s-a scris inaintea mea despre depasiri, si anume ca se pot efectua fara mari dificultati aproape in orice treapta a vitezei si in turatii relativ joase. Totodata, uitandu-ma pe site-uri, forumuri si youtube, pot declara ca cifrele oficiale declarate sunt putin conservatoare, fiind destul de numerosi cei care pretind si demonstreaza ca ating suta in 9 secunde cu 1.6 stock spre exemplu (e posibil ca cifrele declarate sa fie obtinute in modul N si cu cauciucuri de 195).

Pe partea de suspensie si confort parerile au fost aproape unanime, pareri cu care sunt iar de acord. E pur si simplu dureros sa treci prin gropi cu Mito, cel putin cu cauciucuri 45 r17. Acest criteriu a fost mai putin important pentru mine la achizitie. Dar suspensia dura vine si cu beneficiul de a simti masina foarte stabila in viraje tinand cont de clasa ei. Singurul lucru care mi s-ar putea parea mai deranjant ar fi faptul ca masina pare incapabila sa se aseze la viteze de croaziera si fiecare mica imperfectiune din asfalt se resimte destul de bine la drumurile lungi. Se poate aduce o mica imbunatatire ruland cu presiunea din anvelope putin sub cea recomandata de producator. Stiu ca pot fi multe de dezbatut aici, cu privire la consum, uzura, distanta de franare, etc., dar 0.2 bari n-ar trebui sa influenteze negativ foarte mult si la bmw-ul meu pare sa faca minuni pe partea de confort.

Cu privire la directia electrica pot zice iar ca mi se pare ca-ti ia mare parte din experienta condusului. Cu atat mai mult cu cat defectarea coloanei de directie e o problema des intalnita pe platforma asta, experienta prin care trec si eu acum si care e destul de costisitoare ( in jurul a 3000 ron).

Iti doresc sa conduci o 1.6 personal, sa ne spui cum a fost, si sper ca feedbackul meu te-a ajutat intr-o mica masura. Bafta!
In are parte ce ai scris este adevarat, mai putin cred partea cu asezatul pe sosea, unde masina a iesit in toate testele super :?
Deci, ti-ai cumparat sau nu Mito?

Am avut:
2. Giulietta 1.4 Mair 170 CP http://www.alfaclub.ro/forum/viewtopic.php?f=63&t=23381
5. Giulietta 1.4 Mair 170 CP http://alfaclub.ro/forum/viewtopic.php?f=63&t=22292
6. 159 2.4 JTDM 200 CP
7. 159 TBi 200 CP

Auto Rulate Leasing

PostPosted: 11 Jan 2015, 16:00 

Car: Carla
Pai omul zice ca e multumit de achizitie, inteleg ca da.

PostPosted: 11 Jan 2015, 18:25 

Adevarul sau testele sunt chestiuni subiective, ca si parerea mea, pe care o sustin. Mi se pare oricum o contradictie ca o masina cu usoara cu suspensii tari poate fi confortabila la drum lung, dar poate sunt doar eu. Dupa cum am scris si in postul anterior, pentru mine a contat mai putin confortul.

Eu am cumparat Mito pentru ca indeplinea mai multe dintre cerintele mele decat concurenta.

PostPosted: 11 Jan 2015, 18:59 

Confortul este o chestie subiectiva dpmdv, acum am inteles la ce faceai referire.
Sa o folosesti sanatos! Te asteptam cu o prezentare!

Am avut:
6. 159 2.4 JTDM 200 CP
7. 159 TBi 200 CP

Auto Rulate Leasing

PostPosted: 11 Jan 2015, 21:43 

@ Tortillaboy: merci de info. Pana la urma, sta pe sosea pe autostrada sau nu? Confortul nu ma intereseaza prea mult, aporape deloc. Ca sa vad ce inseamna pentru fiecare stabilitate la viteza mai ridicata de croaziera. Din spusele lui Ege inteleg ca masina se descurca bine, pentru clasa ei, chiar si la viteze mai mari decat cele legale. Au spus si altii ca se descurca bine. As fi curios sa stiu ce anume te-a deranjat pe tine. Merci

PostPosted: 11 Jan 2015, 21:55 

Car: 156
si la panarama asta pica caseta de directie by default? de notat.

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!

PostPosted: 11 Jan 2015, 21:59 

Nu am citit tot, dar Bmw-ul seria 1 in doua usi sau Megane in doua usi?
Iar de la Alfa in loc de Mito si unde stai, parca Gt blackline ar fi mai inspirat.

PostPosted: 11 Jan 2015, 22:02 

Da, Alfa GT e super, mai ales ca cea mai noua posibil are 5 ani. Megane-ul e dezastru ca si condus, iar BMW nu ma intereseaza.

PostPosted: 12 Jan 2015, 01:22 

In opinia mea Megan devine interesant doar in varianta RS

PostPosted: 12 Jan 2015, 11:40 

Tudy, dupa cum observi parerile sunt impartite cu privire la cum sta Mito pe sosea la drum lung. Trebuie sa recunosc ca eu n-am condus pe autostrada ci pe e85, vreo 4000 de km. Mie nu mi se pare ca se aseaza la o croaziera lina si masina pare sa vibreze constant de la micile denivelari ale soselei. Alti colegi au alta experienta insa. Ca sa o dau putin la intors, poate autostrada e construita mai bine? Oricum ar fi, trebuie sa incerci tu si sa judeci dupa standardele tale.

@comanr: Da, vei intalni des problema cu directia pe platforma asta, ca si pe multe alte modele Fiat. Din ce am citit ar fi rezolvat-o pe modele mai noi, deci cel putin Tudy nu cred ca ar trebui sa ia asta in calcul.

Totodata, megane, alfa gt, scirocco si alte modele enumerate aici fac parte din alta clasa si comparatia cu Mito e putin exagerata in opinia mea, pentru ca in general se iau in calcul doar dezavantajele clasei subcompacte (calitatea interioului, comfortul), dar nu si avantajele (consumul redus, dimensiunile reduse, costurile intretinerii).

Post new topic  Reply to topic  [ 195 posts ]  Go to page Previous 14 5 6 7 8 Next

All times are UTC+03:00