It is currently 13 Dec 2019, 20:14

All times are UTC+03:00

Post new topic  Reply to topic  [ 324 posts ]  Go to page Previous 14 5 6 7 813 Next
Author Message
PostPosted: 10 Jun 2019, 13:18 

nu avea cum sa controleze monopostul pe iarba astfel incat sa ii lase libera trasa ideala lui Ham, Alex! daca VET tragea stanga de volan astfel incat sa fie "in regulament", se rotea. Nu neaparat vettel, oricine ar fi fost in situatia respectiva. Avea iarba sub gume, nu uita.

Oricine a mai fost pe un circuit si a avut momente de pascut stie asta. Cand ai iesit pe iarba doar zeul curselor stie unde te mai opresti si cum. :twisted:

PostPosted: 10 Jun 2019, 13:22 

Car: GTV/Spider916
Pentru a doua oara, va concentrati prea mult pe penalizarea aia si pierdeti din vedere cauza, faptul ca HAM era mai rapid, si faptul ca VET nu rezista sub presiune. Asta nu inseamna nicidecum ca a dominat cursa :)

Alfa Romeo GTV 916 2.0TS
ex: Alfa Romeo MiTo 1.4TB
ex: Alfa Romeo Spider 939 2.4JTDm
ex: Alfa Romeo Brera 2.4JTDm
ex: Alfa Romeo Spider 916 2.0TS
ex: Alfa Romeo GT 1.9mJTD
ex: Alfa Romeo 147 1.6TS

PostPosted: 10 Jun 2019, 13:28 

nu prea. a fost cum a fost. :lol:

Cel putin eu nu pierd nimic din vedere; doar ca nu ma intereseaza sa fac speculatii, cine ar fi depasit daca ...

PostPosted: 10 Jun 2019, 15:13 

ALXege Quote:
Dar hai sa fim o clipa obiectivi!
Hai sa fim obiectivi: cum e cu dubla masura in F1?
Ieri a fost penalizare.

In 2 cazuri recente similare nu a fost penalizare. Uite mai jos, Japonia 2018 si Monaco 2016.
centurion Quote:
Andrei.v Quote:
Cum e cu obiectivitatea?

PostPosted: 10 Jun 2019, 15:22 

https://streamable.com/m9yis?fbclid=IwA ... BODVhk8RJI

E clar pentru toata lumea. Genul de masura idioata care nu aduce nimic bun. Merc nu avea nevoie de pomana. Se descurca destul de bine si fara. Aia e. Se mai întâmplă 😅

PostPosted: 11 Jun 2019, 19:15 

Ross Brawn adevar a grait:

I can understand the disappointment and frustration Vettel felt (and that he is surely still feeling), as he feels he was robbed of a deserved win. The most important thing from the weekend, though, is that the fans saw a vintage Vettel performance, which has perhaps been absent since last year’s Belgian Grand Prix. Ferrari was in fine form in Montreal, so it was essential that they could count on a driver of the class and talent of Sebastian being at the top of his game, and that was the case this weekend.

PostPosted: 24 Jun 2019, 08:26 

Declaratia lui Leclerc spune tot: "clearly Mercedes are better now, so we need to work and try and catch up".
Locul 7 pentru Alfa Romeo (prin Raikkonen), doar ca la 1 tur in spatele lui Mercedes.

PostPosted: 30 Jun 2019, 18:43 

Ce cursa, ce final! Duelul viitorilor campioni, Verstappen (poate) chiar din sezonul urmator daca va merge la Mercedes.

Sper ca victoria sa-i ramana olandezului. A muncit enorm iar depasirea pe care a facut-o in detrimentul lui Leclerc a fost barbateasca, gen un 'umar la umar' in fotbalul britanic. De subliniat faptul ca el a terminat pe locul 1 iar coechipierul lui, pe masina egala, a terminat pe locul 7 ... la un tur diferenta.

Ferrari a parut in postura de a prinde locurile 1 - 3, dar au pierdut pe mana lor. Leclerc cred ca a schimbat prea devreme pneurile soft; mai mult, in antepenultimul tur, putea totusi sa stea pe interior iar Verstappen nu avea cum sa treaca de el. Vettel putea sa forteze cu pneurile soft si ar fi avut sanse mari la locul 3.

Alfa Romeo rezultate bune pe un circuit rapid.

PS: Am scris saptamana asta celor de la Digi sa ne mai lase cu 'Sauber'. Se numeste Alfa Romeo, nu mai este vorba despre un parteneriat ci despre o achizitie, echipa este acreditata cu istoria 'vechii' Alfa Romeo (din 1950), deci comentatorii sa foloseasca numele corect. A incercat Florin Ion (sau cum il cheama) sa explice ca e vorba despre vechea Sauber, dar nu avea nicio noima explicatia.

PostPosted: 30 Jun 2019, 19:01 

Car: 156 seconda serie
Sa vedem ce se va declara dupa investigatie, daca MV isi va pastra victoria. Parerea mea e ca a fost cam 50-50, probabil inca se analizeaza telemetria.

Asta cu achizitia n-ai nimerit-o din pacate, momentan nu e cazul.
Quote:
On 1 February 2019, Sauber announced that it will compete in the 2019 season as "Alfa Romeo Racing"[81] although the ownership and management structure will remain unchanged.

It`s an Alfa Romeo thing, you wouldn`t understand.

AYRTON SENNA SEMPRE

PostPosted: 30 Jun 2019, 19:16 

Se numeste 'Alfa Romeo' pentru ca asa au convenit Sauber si FCA, atunci sa-i spuna 'Alfa Romeo'. Anul trecut era Sauber, anul asta e altceva.
Apropo, daca printr-o minune Alfa Romeo va obtine vreo vreo victorie, atunci ea este acreditata lui 'Sauber' sau lui 'Alfa Romeo'?

Tot de pe wiki (de unde este si citatul de mai sus, in En), tot de pe 'Alfa Romeo Racing':

Formula One World Championship career
First entry
1950 British Grand Prix
Latest entry
2019 Austrian Grand Prix
Races entered
118
Constructors'
Championships
0
Drivers'
Championships
2 (1950, 1951)
Race victories
10
Podiums
26
Pole positions
12
Fastest laps
14

Deci echipa actuala nu e Sauber, ci Alfa Romeo (conform wiki).

Last edited by centurion on 30 Jun 2019, 19:36, edited 1 time in total.

PostPosted: 30 Jun 2019, 19:35 

Singura diferenta e numele care nu mai cuprinde "Sauber". Asta e singura diferenta fata de anul, dar nu e altceva (alta echipa). De ex. cum isi schimba Ferrari de 10 ori numele din "Scuderia Ferrari Mission Winnow" in "Scuderia Ferrari".

S-a semnat un parteneriat tehnic si comercial intre Sauber si Alfa Romeo, nimic mai mult, nu e nicio achizitie.

Revenind, vad ca nu s-au pronuntat inca. Asteapta sa plece toti fanii olandezi cred :lol:

AYRTON SENNA SEMPRE

PostPosted: 30 Jun 2019, 19:39 

Pentru mine este un simplu incident de cursa, asa cum consider ca a fost si cel din Canada.
Lui Vettel i-au dat imediat 5 secunde de penalizare, nu inteleg de ce le ia atat de mult in acest caz.

PostPosted: 30 Jun 2019, 19:44 

Eu sunt impartit, as zice la fel ca tine, dar e miza prea mare si mi-as fi dorit sa castige Leclerc. MV zicea ca Leclerc ar fi tras spre dreapta si din cauza asta s-ar fi atins, dar nu mi s-a parut ca ar fi fost asa. :scratch:

Intre timp, dau refresh pe toate site-urile de motorsport.

Ti-am zis, cred ca asteapta sa plece toti fanii olandezi sa nu-i linseze :lol: :lol: :lol:

AYRTON SENNA SEMPRE

PostPosted: 30 Jun 2019, 19:57 

Car: Alfa Giulia 2.0T
In redactia Digi Sport Florin Ion este singurul care foloseste incapatanat numele Sauber cand in fapt numele oficial al echipei inscrise in campionatul F1 este Alfa Romeo Racing. Nu mai vezi Sauber referit nicaieri in presa internationala de specialitate, cel putin cand se ating subiecte din competitia F1. Or fi ceilalti jurnalisti orbi, le lipsesc finetea, luciditatea lui Florin Ion. Nici nu mai suntem in primele etape, suntem la jumatatea calendarului, masina are livery distinct Alfa Romeo, pe combinezonele pilotilor scrie Alfa Romeo, dar Florin Ion continua obsesiv compulsiv cursa de cursa cu "Kimi si Giovinazzi de la Sauber". Azi a facut prima "concesie", a spus Sauber-Alfa Romeo, pana ieri spunea intruna Sauber ins us, Sauber in jos.
Inteleg ca omul are niste afinitati personale cu Sauber, l-o fi bagat cineva in seama de acolo, un ofiter de presa, o fi descoperit Elvetia cu ocazia respectiva, nu stiu, dar e penibil si ridicol in acelasi timp visavis de deontologia profesionala. Daca macar Sauber ar fi avut 5% din relevanta Alfa Romeo in motorsport, ignorand sa zicem contextul oficial actual, mai intelegeam ca omul are respect pt un nume urias.
Ca sa intelegeti ca omul nu e macar consistent in logica sa aparenta, el nu face aceeasi confuzie intre Racing Point F1 si Force India (vechea echipa preluata abia in finalul sezonului 2018 de noi actionari), desi macar masinile au ramas in fix aceeasi culoare ca in sezonul trecut, aratand aproape identic.

Last edited by georgecristian on 30 Jun 2019, 20:05, edited 1 time in total.

PostPosted: 30 Jun 2019, 20:03 

Sunt fan Ferrari indiferent de competitie (m-am bucurat si de victoria Ferrari de la GTE Pro de la Le Mans), mi-as fi dorit sa castige Leclerc, insa rezultatul de azi de pe pista consider ca trebuie sa ramana. La Bahrein trebuia sa fie victoria lui. Azi a avut victoria in mana si nu inteleg de ce nu a inchis virajul in acel tur.
Daca se asteapta plecarea tribunei olandeze, atunci Leclerc poate sa deschida sampania. :D

Apropo de olandezi, anul trecut am fost acolo si pot sa zic ca arata bine tribuna olandeza, portocalie toata. Eu am stat in tribuna Reb Bull, fiind printre putinii imbracati in rosu (si cu steag Ferrari la mine) dintr-o zona oarecum 'albastra'. Dar F1 nu e fotbal, asa ca am fost in siguranta.

PostPosted: 30 Jun 2019, 21:03 

Orice s-ar spune, Verstappen a pilotat senzational.
Dar nu pot sa nu observ cum castiga miraculos in ultimii ani Red Bull pe circuitul de casa!

PostPosted: 30 Jun 2019, 21:05 

Oficial, incident de cursa, fara penalizari.
MV isi pastreaza victoria.

AYRTON SENNA SEMPRE

PostPosted: 06 Jul 2019, 06:05 

Car: Alfa Romeo Mito
https://youtu.be/L42H4vkbHYc :D :lol: :lol:

PostPosted: 08 Jul 2019, 16:17 

Nu stiu cum ai gasit filmuletul asta, dar e prea tare situatia (cea de atunci si cea de acum). Exemplu bun de 'roata se intoarce'. In ambele cazuri nu s-a intamplat nimic, doar incident de cursa.

PostPosted: 14 Jul 2019, 17:35 

Puteam sa scriu si la topicul "cine m-a enervat azi":
Vettel e de rahat!

PostPosted: 14 Jul 2019, 18:10 

Car: Alfa 156 1.8 ts
georgecristian Quote:
In redactia Digi Sport Florin Ion este singurul care foloseste incapatanat numele Sauber
De când ai amintit, am tot fost atent și da, este într-adevăr, deranjant, ai impresia că omul o face intenționat :thumbdown:

Despre cursă... păcat de intervenția safety car, a stricat singurul duel care anima acest GP.

PostPosted: 14 Jul 2019, 18:38 

De apreciat ca s-a dus dupa cursa imediat la VER sa-si ceara scuze, dar in final nu stiu ce se intampla cu el, ai zice ca nu e cvadruplu campion mondial, parca e in aceeasi situatie din 2014 can RIC il batea constant.

AYRTON SENNA SEMPRE

PostPosted: 14 Jul 2019, 19:09 

Car: Giulietta 1.4 170HP
Ma bucur ca a avut șansa Leclerc sa urce pe podium. Astfel Vettel a reușit sa facă ceva bun.

Sent from my EML-L29 using Tapatalk

Ex: Alfa Romeo 147 2.0 150HP Selespeed

PostPosted: 14 Jul 2019, 19:22 

Car: GTV/Spider916
Cvadruplu campion mondial cu o masina la ani lumina distanta de restul competitorilor.. Mai are sclipiri, dar per total, asta e ca pilot.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Alfa Romeo GTV 916 2.0TS
ex: Alfa Romeo MiTo 1.4TB
ex: Alfa Romeo Spider 939 2.4JTDm
ex: Alfa Romeo Brera 2.4JTDm
ex: Alfa Romeo Spider 916 2.0TS
ex: Alfa Romeo GT 1.9mJTD
ex: Alfa Romeo 147 1.6TS

PostPosted: 14 Jul 2019, 19:36 

Ferrari: Leclerc a declarat inainte de cursa ca se va lupta cu Verstappen si a facut-o. E tare monegascul, are oua si stofa de (viitor) campion. Vettel e total demoralizat, cred ca va pleca de la Ferrari la final de 2019.

Alfa Romeo: 'Cine n-are batrani, sa-si cumpere'. Merge bine Raikkonen, aduna puncte. Giovinazzi i-a adus victoria lui Hamilton. Iar Mercedes a aratat pe fata ca il vrea campion pe Hamilton. Singurul perdant o data cu intrarea SC a fost Bottas.

Mustafa Quote:
georgecristian Quote:
In redactia Digi Sport Florin Ion este singurul care foloseste incapatanat numele Sauber
De când ai amintit, am tot fost atent și da, este într-adevăr, deranjant, ai impresia că omul o face intenționat :thumbdown:
Eu le voi mai scrie inca un e-mail pe tema asta inainte de MP al Germaniei.

Post new topic  Reply to topic  [ 324 posts ]  Go to page Previous 14 5 6 7 813 Next

All times are UTC+03:00